UFEC15-24D15W
Part Number:
UFEC15-24D15W
Description:
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W
Current - Output (Max) :
500mA, 500mA
Efficiency :
87%
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Power (Watts) :
15W
Size / Dimension :
4.00" L x 2.25" W x 0.79" H (101.6mm x 57.2mm x 20.1mm)
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
15V