UFEC60-48S05
Part Number:
UFEC60-48S05
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 60W
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
12A
Efficiency :
89%
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Power (Watts) :
60W
Size / Dimension :
4.00" L x 2.25" W x 0.79" H (101.6mm x 57.2mm x 20.1mm)
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
5V