UFEC30-24S12
Part Number:
UFEC30-24S12
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Current - Output (Max) :
2.5A
Efficiency :
88%
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
30W
Size / Dimension :
4.00" L x 2.25" W x 0.79" H (101.6mm x 57.2mm x 20.1mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
12V