UFED20-12S3P3
Part Number:
UFED20-12S3P3
Description:
DC/DC CONVERTER 3.3V 17W
Current - Output (Max) :
5A
Efficiency :
84%
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Power (Watts) :
17W
Size / Dimension :
4.00" L x 2.25" W x 0.79" H (101.6mm x 57.2mm x 20.1mm)
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
3.3V