UFEC40-12S15
Part Number:
UFEC40-12S15
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Current - Output (Max) :
2.666A
Efficiency :
86%
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Size / Dimension :
4.00" L x 2.25" W x 0.79" H (101.6mm x 57.2mm x 20.1mm)
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
15V