UFEC40-12D15
Manufacturer:
P-Duke Technology
Part Number:
UFEC40-12D15
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER +/-15V 42W
Manufacturer :
P-Duke Technology
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE
Current - Output (Max) :
1.4A, 1.4A
Efficiency :
84%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
42W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.00" L x 2.25" W x 0.79" H (101.6mm x 57.2mm x 20.1mm)
Standard Number :
60950-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
15V