UFEC40-24S12
Part Number:
UFEC40-24S12
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 40W
Current - Output (Max) :
3.333A
Efficiency :
87%
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Size / Dimension :
4.00" L x 2.25" W x 0.79" H (101.6mm x 57.2mm x 20.1mm)
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
12V