TEQ 160-7212WIR
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
TEQ 160-7212WIR
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 180W
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
Industrial, ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CB, cULus, cURus
Current - Output (Max) :
15A
Efficiency :
89%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Power (Watts) :
180W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.06" L x 3.50" W x 3.45" H (103.1mm x 88.9mm x 87.6mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V