TEP 150-7212WI-F
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
TEP 150-7212WI-F
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output (Max) :
12.5A
Efficiency :
88%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C
Power (Watts) :
150W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
6.32" L x 2.07" W x 1.60" H (160.5mm x 52.6mm x 40.6mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
43V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
12V