TEP 100-1211-CM
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
TEP 100-1211-CM
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
cURus
Current - Output (Max) :
20A
Efficiency :
91%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.35" L x 2.40" W x 1.10" H (85.1mm x 61.0mm x 27.9mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
5V