TEP 75-4813WI-CMF
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
TEP 75-4813WI-CMF
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 75W
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Current - Output (Max) :
5A
Efficiency :
89%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C
Power (Watts) :
75W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.35" L x 2.40" W x 1.53" H (85.1mm x 61.0mm x 38.9mm)
Standard Number :
Type :
Open Frame
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
15V