TEP 150-4813WI
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
TEP 150-4813WI
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 150W
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CB, cURus
Current - Output (Max) :
10A
Efficiency :
89%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 75°C
Power (Watts) :
150W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.86" L x 2.07" W x 1.60" H (98.0mm x 52.6mm x 40.6mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Voltage - Output 1 :
15V