TEQ 40-4813WIR
Manufacturer:
TRACO Power
Part Number:
TEQ 40-4813WIR
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer :
TRACO Power
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
Current - Output (Max) :
2.67A
Efficiency :
91%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 92°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
4.06" L x 2.25" W x 1.03" H (103.1mm x 57.2mm x 26.2mm)
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
15V