GTD93035L6013.2-DK(R)
Manufacturer:
GlobTek, Inc.
Part Number:
GTD93035L6013.2-DK(R)
Category:
DC DC Converters
Description:
DC/DC CONVERTER 13.2V 60W
In Stock:
26
Manufacturer :
GlobTek, Inc.
Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CCC, CE, cETLus, FCC, RCM, S-Mark
Current - Output (Max) :
4.54A
Efficiency :
75%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-30°C ~ 50°C
Power (Watts) :
60W
Product Status :
Active
Size / Dimension :
7.44" L x 3.74" W x 2.09" H (189.0mm x 95.0mm x 53.0mm)
Standard Number :
60601-1-11; 60950-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
60V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
1.6 kV
Voltage - Output 1 :
13.2V