BXDR-MP-60LW-C114A-01-A
Manufacturer:
Bridgelux, Inc.
Part Number:
BXDR-MP-60LW-C114A-01-A
Category:
LED Drivers
Description:
60W SINGLE CHANNEL DRIVER, 0-10V
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Category :
LED Drivers
Approval Agency :
cUL, cULus, FCC, UL
Current - Output (Max) :
1.4A
DigiKey Programmable :
Not Verified
Dimming :
Analog
Efficiency :
89%
Features :
OTP, OVP, SCP
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Power (Watts) :
60 W
Product Status :
Active
Ratings :
IP20
Size / Dimension :
9.50" L x 1.30" W x 1.10" H (241.3mm x 33.1mm x 28.0mm)
Standard Number :
UL 8750
Termination Style :
Wire Leads
Topology :
AC DC Converter
Type :
Constant Current
Voltage - Input (Max) :
382VAC
Voltage - Input (Min) :
108VAC
Voltage - Isolation :
Voltage - Output :
20 ~ 50V