J1512CT240VAC1.2D
- Manufacturer:
- CIT Relay and Switch
- Part Number:
- J1512CT240VAC1.2D
- Category:
- Power Relays, Over 2 Amps
- Description:
- RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 240V
- In Stock:
- 245
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Category :
- Power Relays, Over 2 Amps
- Coil Current :
- 12.6 mA
- Coil Insulation :
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 240VAC
- Contact Form :
- DPDT (2 Form C)
- Contact Material :
- Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- Contact Rating (Current) :
- 20 A
- Features :
- Lighted Indicator
- Mounting Type :
- Socketable
- Must Operate Voltage :
- 192 VAC
- Must Release Voltage :
- 72 VAC
- Operate Time :
- 25 ms
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Relay Type :
- General Purpose
- Release Time :
- 25 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 300VAC - Max