RBEF01001R000KFB00
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
RBEF01001R000KFB00
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RES CHAS MNT 1 OHM 10% 100W
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 415°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
0.750" Dia x 3.500" L (19.05mm x 88.90mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±10%