OVSF004050R00JAB00
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
OVSF004050R00JAB00
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
OVAL 40W 50 OHMS
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Silicone Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.625" (15.88mm)
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flange Braces, Right Angle
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Flat Oval
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Resistance :
50 Ohms
Size / Dimension :
2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%