RSO25138C10R0JB00
Manufacturer:
Vishay / Sfernice
Part Number:
RSO25138C10R0JB00
Category:
Chassis Mount Resistors
Description:
RSO 25X138 CS 10U 5% BO4NA
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Vitreous Enamel Coated
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Brackets (not included)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Radial, Tubular
Power (Watts) :
160W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Size / Dimension :
1.535" Dia x 5.433" L (39.00mm x 138.00mm)
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%