RM25J7R5CT
Manufacturer:
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Part Number:
RM25J7R5CT
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES SMD 7.5 OHM 5% 1W 2512
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
7.5 Ohms
Size / Dimension :
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%