CR0805-10W-1505FT
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
CR0805-10W-1505FT
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 15M OHM 1% 1/10W 0805
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
15 MOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±1%