LCR1206-R130JT
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
LCR1206-R130JT
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 130M OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.71mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
130 mOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%