CR2010-1W-122JT
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
CR2010-1W-122JT
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 1.2K OHM 5% 1W 2010
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.71mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1.2 kOhms
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
2010
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%