CR2512-1W-102JT
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
CR2512-1W-102JT
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 1K OHM 5% 1W 2512
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.71mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
2512
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%