TFCR2010-2W-E-1003BT-1K
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
TFCR2010-2W-E-1003BT-1K
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 100K OHM 0.1% 1/2W 2010
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
100 kOhms
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
2010
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%