UPTF0603-16W-N-1001DT
Part Number:
UPTF0603-16W-N-1001DT
Description:
RES 1K OHM 0.5% 1/16W 0603
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Resistance :
1 kOhms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.5%