UPTF0402-16W-N-82R5BT
Manufacturer:
Venkel LTD
Part Number:
UPTF0402-16W-N-82R5BT
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Description:
RES 82.5 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.014" (0.35mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
82.5 Ohms
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Tolerance :
±0.1%