PWR221T-30-2502J
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PWR221T-30-2502J
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 25K OHM 5% 30W TO220
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.760" (19.30mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Active
Resistance :
25 kOhms
Size / Dimension :
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Supplier Device Package :
TO-220
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%