PWR220T-35-75R0J
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
PWR220T-35-75R0J
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 75 OHM 5% 35W TO220-2
In Stock:
87
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.575" (14.60mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
TO-220-2, Variant
Power (Watts) :
35W
Product Status :
Active
Resistance :
75 Ohms
Size / Dimension :
0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
TO-220-2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%