HVA05FA25M0
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
HVA05FA25M0
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 25M OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
25 MOhms
Size / Dimension :
0.098" Dia x 0.236" L (2.50mm x 6.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%