ASRM1JA10K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
ASRM1JA10K0
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 10K OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
0.157" Dia x 0.433" L (4.00mm x 11.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
0/ -1800ppm/°C
Tolerance :
±5%