RSMF3JT4R70
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
RSMF3JT4R70
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 4.7 OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Resistance :
4.7 Ohms
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%