RNF12DBC825K
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
RNF12DBC825K
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 825K OHM 0.5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
825 kOhms
Size / Dimension :
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%