RSMF2JT27R0
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
RSMF2JT27R0
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 27 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance :
27 Ohms
Size / Dimension :
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%