PWR221T-50-1R00F
Part Number:
PWR221T-50-1R00F
Description:
RES 1 OHM 1% 50W TO220
In Stock:
497
Features :
Current Sense, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.760" (19.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Power (Watts) :
50W
Resistance :
1 Ohms
Size / Dimension :
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%