SBCH468RJ
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
SBCH468RJ
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 3 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
4W
Product Status :
Active
Resistance :
68 Ohms
Size / Dimension :
0.315" x 0.276" Rectangular x 0.787" L (8.00mm x 7.00mm x 20.00mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%