SBCHE612KJ
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
SBCHE612KJ
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 12K OHM 5% 7W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Flame Proof, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package / Case :
Axial, Radial Formed
Power (Watts) :
7W
Product Status :
Active
Resistance :
12 kOhms
Size / Dimension :
0.315" x 0.276" Rectangular x 1.496" L (8.00mm x 7.00mm x 38.00mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%