ER74R22KT
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
ER74R22KT
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 0.22 OHM 10% 3W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
3W
Product Status :
Active
Resistance :
220 mOhms
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.531" L (6.00mm x 13.50mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±10%