RR02J1R1TB
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
RR02J1R1TB
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 1.1 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Resistance :
1.1 Ohms
Size / Dimension :
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%