C1468KJL
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
C1468KJL
Category:
Through Hole Resistors
Description:
RES 68K OHM 5% 14W AXIAL
In Stock:
206
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
14W
Product Status :
Active
Resistance :
68 kOhms
Size / Dimension :
0.335" Dia x 2.098" L (8.50mm x 53.30mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Tolerance :
±5%