PWR221T-30-15R0F
- Manufacturer:
- Bourns, Inc.
- Part Number:
- PWR221T-30-15R0F
- Category:
- Through Hole Resistors
- Description:
- RES 15 OHM 1% 30W TO220-2
- In Stock:
- 789
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
- Height - Seated (Max) :
- 0.760" (19.30mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -50°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-220-2 Full Pack
- Power (Watts) :
- 30W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 15 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
- Supplier Device Package :
- TO-220
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%