SM1291-BCE-S-015-000
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Part Number:
SM1291-BCE-S-015-000
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Description:
SENSOR 15PSIG 0.12" 16BIT
Manufacturer :
Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±1.5%
Applications :
Features :
Amplified Output, Temperature Compensated
Maximum Pressure :
45PSI (310.26kPa)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Pressure :
0 ~ 15PSI (0 ~ 103.42kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Output :
16 b
Output Type :
I²C
Package / Case :
16-SOIC Module, Dual Top Ports
Port Size :
Male - 0.12" (3mm) Tube, Dual
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Gull Wing
Voltage - Supply :
3V ~ 3.6V