SM1291-BCE-T-015-000
- Manufacturer:
- TE Connectivity Measurement Specialties
- Part Number:
- SM1291-BCE-T-015-000
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 15PSIG 0.12" 16BIT
- Manufacturer :
- Category :
- Accuracy :
- ±1.5%
- Applications :
- Features :
- Amplified Output, Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- 45PSI (310.26kPa)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Pressure :
- 0 ~ 15PSI (0 ~ 103.42kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Output :
- 16 b
- Output Type :
- I²C
- Package / Case :
- 16-SOIC Module, Dual Top Ports
- Port Size :
- Male - 0.12" (3mm) Tube, Dual
- Port Style :
- Barbed
- Pressure Type :
- Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Gull Wing
- Voltage - Supply :
- 3V ~ 3.6V