B58611K1100A010
- Manufacturer:
- EPCOS (TDK)
- Part Number:
- B58611K1100A010
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 362.59PSIG 0.19" .12V
- Manufacturer :
- EPCOS (TDK)
- Category :
- Accuracy :
- ±2%
- Applications :
- Board Mount
- Features :
- Maximum Pressure :
- 3.63PSI (25kPa)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Pressure :
- 362.59PSI (2500kPa)
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 85°C
- Output :
- 0 mV ~ 120 mV (5V)
- Output Type :
- Wheatstone Bridge
- Package / Case :
- 8-DIP Module
- Port Size :
- Male - 0.19" (4.78mm) Tube
- Port Style :
- Barbless
- Pressure Type :
- Vented Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage - Supply :
- 10V