TSCSAAN015PDUCV
- Manufacturer:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part Number:
- TSCSAAN015PDUCV
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 15PSID 0.19" .0525V 4SIP
- Manufacturer :
- Category :
- Accuracy :
- ±0.15%
- Applications :
- Board Mount
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- ±60PSI (±413.69kPa)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Pressure :
- ±15PSI (±103.42kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output :
- 0 mV ~ 52.5 mV (5V)
- Output Type :
- Wheatstone Bridge
- Package / Case :
- 4-SIP, Dual Ports, Opposite Sides
- Port Size :
- Male - 0.19" (4.93mm) Tube, Dual
- Port Style :
- Barbed
- Pressure Type :
- Differential
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 4-SIP
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage - Supply :
- 1.5V ~ 12V