TBPDLNN015PGUCV
- Manufacturer:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part Number:
- TBPDLNN015PGUCV
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 15PSIG 0.13" .0275V 4DIP
- Manufacturer :
- Category :
- Accuracy :
- ±0.15%
- Applications :
- Board Mount
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- 60PSI (413.69kPa)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Pressure :
- 15PSI (103.42kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- 0 mV ~ 27.5 mV (5V)
- Output Type :
- Wheatstone Bridge
- Package / Case :
- 4-DIP (0.453", 11.50mm), Top Port
- Port Size :
- Male - 0.13" (3.18mm) Tube
- Port Style :
- Barbless
- Pressure Type :
- Vented Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 4-DIP
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage - Supply :
- 1.5V ~ 12V