NSCSANN015PDUNV
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
NSCSANN015PDUNV
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Description:
SENSOR 15PSID 0.19" .155V 4SIP
Manufacturer :
Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.25%
Applications :
Board Mount
Features :
Maximum Pressure :
±30PSI (±206.84kPa)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Pressure :
±15PSI (±103.42kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output :
0 mV ~ 155 mV (5V)
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
4-SIP, Side Port
Port Size :
Male - 0.19" (4.93mm) Tube
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Differential
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
4-SIP
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
1.5V ~ 12V