NSCSSNN015PAUNV
- Manufacturer:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part Number:
- NSCSSNN015PAUNV
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 15PSIA .075V 4SIP
- Manufacturer :
- Category :
- Accuracy :
- ±0.25%
- Applications :
- Board Mount
- Features :
- Maximum Pressure :
- 30PSI (206.84kPa)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Pressure :
- 15PSI (103.42kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output :
- 0 mV ~ 75 mV (5V)
- Output Type :
- Wheatstone Bridge
- Package / Case :
- 4-SIP Module
- Port Size :
- Port Style :
- No Port
- Pressure Type :
- Absolute
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- 4-SIP
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage - Supply :
- 1.5V ~ 12V