SDX100G2-A
- Manufacturer:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part Number:
- SDX100G2-A
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 100PSIG 0.11" 0.1V
- Manufacturer :
- Category :
- Accuracy :
- ±0.25%
- Applications :
- Board Mount
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- 150PSI (1034.21kPa)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Pressure :
- 100PSI (689.48kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output :
- 0 mV ~ 100 mV (12V)
- Output Type :
- Wheatstone Bridge
- Package / Case :
- 6-DIP Module
- Port Size :
- Male - 0.11" (2.67mm) Tube
- Port Style :
- Barbless
- Pressure Type :
- Vented Gauge
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- PC Pin
- Voltage - Supply :
- 20V