A/WPR2-100-10
- Manufacturer:
- Automation Components, Inc.
- Part Number:
- A/WPR2-100-10
- Category:
- Pressure Sensors, Transducers
- Description:
- SENSOR 100.00PSID 1/4"NPT .02A
- In Stock:
- 1
- Manufacturer :
- Automation Components, Inc.
- Category :
- Accuracy :
- ±1%
- Applications :
- Industrial Automation
- Features :
- Temperature Compensated
- Maximum Pressure :
- Mounting Type :
- Operating Pressure :
- 100.00PSI (689.48kPa)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Output :
- 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
- Output Type :
- Analog Current, Analog Voltage
- Package / Case :
- Module
- Port Size :
- Male - 1/4" (6.35mm) NPT
- Port Style :
- Threaded
- Pressure Type :
- Differential
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Termination Style :
- Cable with Connector
- Voltage - Supply :
- 24VAC, 16 ~ 36VDC